Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Nadstandardní očkování

  • Očkování proti invazivní pneumokokové infekci
  • Očkování proti rotavirové infekci
  • Očkování proti klíšťové encephalitidě
  • Očkování proti meningokoku
  • Očkování proti žloutence typu A
  • Kombinovaná vakcína proti žloutence typu A+B
  • Očkování proti chřipce
  • Očkování proti planým neštovicím
  • Očkování proti papilomaviru
  • Očkování proti černému kašli

Pneumokoky jsou širokou skupinou bakterií, z nichž některé typy vyvolávají těžká, někdy i život ohrožující onemocnění kojenců a batolat.

Pneumokoky bývají často příčinou hnisavých zánětů středouší, podílí se na některých závažných respiračních infekcích hlavně dolních dýchacích cest (záněty průdušek a zápaly plic). Nejnebezpečnější jsou tzv. invazivní typy, které mohou způsobit některé záněty mozkových blan a sepse. I když se dítě ze zánětu mozkových blan díky včasné léčbě vyléčí, může se u něj vyvinout hluchota.

V současné době jsou na našem trhu dostupné vakcíny, díky kterým je možné významně preventivně zasáhnout u nejohroženější skupiny-kojenců a batolat. Děti starší 4 let už těmito vakcínami není nutné očkovat, jejich imunitní systém je dostatečně vybavený k obraně proti pneumokokům.

Vakcíny:
– Synflorix – 10 valentní pneumokoková konjugovaná vakcín
– Prevenar 13 – 13 valentní pneumokoková konjugovaná vakcín

10, 13 valentní znamená obsah kmenů bakterie pneumokok, proti kterému je dítě po očkování chráněno. Sérotypy pneumokoka, které obsahuje vakcína: 4, 6B, 9V, 14, 18, 19F, 23F, 1, 5, 7F, 3, 6A, 19A).

Rotaviry patří k nejčastějším a nejzávažnějším původcům průjmových onemocnění u nás i ve světě. Klinické projevy se vyznačují vysokými ztrátami tekutin a iontů a bývají tak závažné, že děti často musí být hospitalizovány. S současné době máme k dispozici rotavirové vakcíny, které mají předejít výše popsaným situacím. Vakcíny jsou perorální a podávání musí být zahájeno velmi záhy, ve věku 6-12 týdnů a musí být ukončeno do 24. týdne života. Očkovací látky se jmenují Rotarix nebo Rotateq, jsou třeba 2 – 3 aplikace.

Očkování proti klíšťové encefalitidě. Pro naši zemi je bohužel charakteristická nízká proočkovanost proti viru klíšťové encephalitidy. V poslední době se zdá, že se situace zlepšuje a zájem o tuto vakcínu vzrůstá. Onemocnění virem klíšťové encefalitidy se nedá léčit antibiotiky, k dispoziti máme pouze léky na horečku, dostatečné zavodňování a tělesný klid. O to důležitější je prevence. Infekce virem klíštové encephalitidy u dětí většinou probíhá pod obrazem horečnatého infektu se zvracením a výraznou bolestí hlavy.Onemocnění je nepříjemné v tom, že nelze hlavně v počátku vyloučit, že nejde o podstatně nebezpečnější bakteriální zánět mozkových blan. Proto většina případů projde hospitalizací s nepříjemnými diagnostickými zákroky a po prodělaném onemocnění přetrvávají dlouho bolesti hlavy a zhoršená výkonnost. Očkování představuje nejvýznamnější prevenci těchto nepříjemností, úmrtnost nebo trvalé následky jsou u dětí spíše raritní. Očkování je možné zahájit kolem 2. roku, ale přikláníme se spíše až k věku předškolnímu. Nejmenší děti nejlépe ochráníme používáním běžného repelentu a hlavně prohlížením celého těla po návratu z přírody. Při event. napadení je velmi důležitá doba, po kterou bylo klíště přisáto, čili je třeba klíště co nejdříve odstranit.

Pokud rodiče nechají své dítě očkovat, je třeba pečlivě hlídat termíny následných přeočkování.

Očkujeme vakcínou FSME-IMMUN nebo Encepur. Základní očkování obsahuje 3 dávky.

Meningokokové nákazy byly vždy postrachem zdravotníků. V případě, že se rodiče zajímají o očkování proti meningokokovi, je třeba je seznámit s některými skutečnostmi. Ne každé hrozivě vyhlížející a někdy smrtelné onemocnění mozkových blan nebo sepse je způsobeno meningokokem. Je spousta dalších invazivních mikrobů, které vedou k těžkému stavu nebo i smrti. Dále je třeba vědět, že jsou celkem 3 typy meningokoků. Očkování je k dispozici proti typu A, C, Y, W 135.
Očkování 1 dávkou meningokokové konjugované vakcíny C je vhodné aplikovat u dětí před nástupem do kolektivu – ve věku 2 – 6 let.

Přeočkování je vhodné provést ve věku 11 – 14 let, tedy nejdéle za 7 – 10 let od první aplikace očkování, meningokokovou konjugovanou tetravalentní vakcínou. Dnes je možné očkovat i kojence proti invazivnímu očkování způsobené meningokokem B, vakcína Bexero.

Od 1.1.2022 pacientům mezi 14.- 15. rokem života hrazeno očkování proti všem typům meningokoka – jednodávková očkovací látka Nimenrix, která obsahuje 4 typy meninkokoků (A, C, W, Y 135), a dvou dávková očkoací látky Bexero, která obsahuje meningokoka B.

Očkování proti žloutence typu A jednoznačně doporučuji u všech dětí nad 1 rok. Samotné onemocnění sice nezanechává trvalé následky, ale je velmi infekční a velmi nepříjemné pro pacienta. Nakazit se může každý snadno, pokud se setká s infekcí a dojde k porušení běžných hygienických pravidel. Obzvlášť u malých dětí, které strkají předměty do úst, se hygiena někdy špatně hlídá. Při turistice do teplejších oblastí se může zdrojem nákazy stát voda, špatně omyté ovoce i běžné potraviny. Očkování je po splnění jednoduchého základního schématu doživotní.
Očkujeme látkou Havrix 770 a Havrix 1440. Jsou třeba 2 dávky s odstupem.

Kombinovaná vakcína proti žloutence A+B je hodná pouze pro ty dorostence, kteří dosud nebyli očkování samostatnou vakcínou proti hepatitidě B. Závažnost infekce virem hepatitidy B je ve veřejnosti všeobecně známá a dokladem této závažnosti je, že většina dětské populace už byla imunizována v rámci základního očkovacího schématu. Zároveň je vhodné vědět, že očkování je možné aplikovat neočkovanému jedinci v kterémkoliv věku, tedy i v dospělosti a je velmi vhodné nebo dokonce povinné pro osoby, které hodně cestují do rizikových oblastí.
Děti očkujeme látkou Twinrix junior. Je třeba 3 dávek. Dorostence a dospělé očkujeme látkou Twinrix adult. Rovněž jsou nutné 3 dávky.

Chřipka je běžné onemocnění, které se u nás objeví na konci podzimu a začátkem zimy ve větší či menší epidemii a způsobí několik dní trvající nepříjemný stav s horečkou, celkovou zchváceností, bolestmi hlavy, svalů a projevy nachlazení. Vede k rozsáhlým absencím v kolektivu nebo v zaměstnání. U dětí probíhá celkem banálně, většinou bez komplikací, ale děti se stávají zdrojem infekce pro dospělé a hlavně pro starší generaci. V některých případech, především u oslabených a chronicky nemocných lidí, mohou nastat závažné komplikace, především zápal plic.

Tradičně nízká proočkovanost našeho obyvatelstva způsobuje to, že naše epidemie bývají výrazné.

Očkování proti chřipce zájemcům doporučuji. Onemocnění chřipkou každého dosti oslabí, takže by mohl být vnímavější na další infekce- především na obávaná nový typ virové infekce, tzv. mexickou (prasečí) chřipku.

Odborníci doporučují, že je výhodné očkovat co nejvíce lidí aspoň vakcínou proti běžnému typu chřipky. Je nutné očkovat každou sezónu znovu.

Plané neštovice jsou dětská infekční nemoc, která ve většině případů proběhne banálně. Očkování proti varicele doporučuji v případech, kdy rodiče nechtějí mít absenci v zaměstnání z důvodu onemocnění dítěte (většinou se jedná asi o 2 týdny). Dále doporučuji očkování proti varicele dospívajícím po 15. roce, kteří prokazatelně onemocnění neprodělali, protože v dospělosti je průběh nemoci podstatně vážnější. Často se také stává, že vnímavé dítě bylo v kontaktu s nemocným a rodina plánuje odjet např. na dovolenou . V těchto případech očkování doporučuji.

Je třeba vědět, že existuje čtyřvakcína proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím, která je rovněž očkování nadstandardním a pokud rodiče chtějí mít dítě imunizováno proti planým neštovicím, ušetří dítěti 2 vpichy.

Očkovací látka se nazývá Priorix Tetra, nutné jsou 2 dávky. Samostatná vakcína proti planým neštovicím se nazývá Varilrix.

Významným přínosem na poli očkování je vakcína proti papilomaviru. Tento virus se prokazatelně podílí na vzniku rakoviny děložního čípku. Jedná se o druh nádorového onemocnění postihující ženy po 40. roce věku a je jedním z nejčastějších forem rakoviny u žen. U mladistvých se prokazatelně podílí na snížení výskytu genitálních bradavic, což je onemocnění sexuálně přenosné a velmi nepříjemné a jedná se o tzv. prekancerozu, která může vést k rakovinnému bujení. Optimální je začít s aplikací vakcíny před zahájením sexuálního života.

Je třeba zdůraznit, že dívky očkované vakcínou proti papilomaviru, musí i nadále chodit na preventivní gynekologické prohlídky.

Od 1.1.2018 zdravotní pojišťovny hradí očkování proti lidskému papilomaviru i chlapcům ve věku 13.-14. let. K dispozici máme očkovací látku Cervarix, Garsdasil, nebo Gardasil 9, všechny očkovací látky se do věku 14 let dávají ve 2 dávkách, nad 15 let ve 3 dávkách. Od 1.1. 2022 jsou pacientům ve věku 13.-14. let hrazeny všechny typy očkovacích látek proti HPV v veřejného zdravotního pojištění.

Očkování proti černému kašli (pertusi), tetanu, záškrtu – Boostrix je kombinovaná vakcína určená k prodloužení ochrany proti černému kašli (pertusi), tetanu a záškrtu u dětí od 4 let věku, adolescentů a dospělých. Vakcína Boostrix obsahuje stejné složky jako řada vakcín, které jsou v ČR používány u dětí pro tzv. pravidelné očkování.

Tuto vakcínu lze zvolit jako alternativu k přeočkování proti tetanu a prodloužit tak zároveň i ochranu proti černému kašli. Rodiče by měli zvážit přeočkování obzvláště u školáků, kteří byli proti černému kašli naposledy očkováni v předškolním věku, a dnes nemusí být proti tomuto nakažlivému onemocnění chráněni, tudíž mohou onemocnět. Stejně tak je vakcína Boostrix vhodná pro přeočkování proti černému kašli u dospělé populace, u níž je očkování zvláště doporučováno rodičům i prarodičům novorozence.

Vakcína Boostrix je dobře snášena.