Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Nadýmání u dětí

Nadýmání patří mezi nejběžnější zažívací obtíže, se kterými se můžeme v průběhu života setkat od kojeneckého až do dospělého věku.

Přítomnost plynů v trávicí trubici je zcela normálním jevem, dostávají se do ní nejčastěji polykáním vzduchu, vznikají jako přirozený produkt trávení. Pokud je narušena rovnováha mezi jejich tvorbou a odchodem, pak vzniká problém, který se projeví buď nadměrným odchodem plynů (flatulence), nebo nadýmáním (meteorismus). Tento typ zažívacích potíží může také vznikat v důsledku přecitlivělosti na některé potraviny, mohou je způsobovat nekompletně vstřebané sacharidy v tenkém střevě, změněná střevní mikroflóra, porucha břišních svalů, zánět v oblasti zažívacího traktu a v neposlední řadě k problémům přispívá snížená pohybová aktivita dětí. U kojenců souvisí potíže s nadýmáním také s nezralostí jejich trávicího ústrojí, který si v prvním 3 měsících teprve zvyká na život mimo tělo maminky.

U malých dětí, které ještě nemluví, je projevem neklid pláč, který se projevuje přibližně 30 minut po krmení, potíže s usínáním a spánkem. Větší dítě trpící nadýmáním si stěžuje na pocit plnosti, sytosti, nafouknutí bříška a bolesti, objevuje se škroukání, časté říhání a škytavka, může docházet i k bolesti na hrudníku a pocitu na zvracení.

Jak nadýmání předcházet?

Trpí-li dítě často bolestmi bříška v souvislosti s nadýmáním, je třeba se zamyslet nad změnami životního stylu s důrazem na pravidelnost stravovacího režimu a dostatek pohybu.

Režimová opatření: zvýšení pozornosti při jídle k omezení polykání vzduchu, podávání menších porcí častěji za den, zvýšené pohybové aktivity.

Dietní opatření : omezení potravin a nápojů, které působí nadýmavě: pečivo, chléb, cibule, celer, mrkev, kapusta, luštěniny, květák, brokolice, meruňky, švestky, džusy, pšeničné klíčky, kvasnice, škrob. Dále mléko a mléčné produkty při snížené schopnosti štěpit mléčný cukr – laktózu. Je vhodné vyřadit i některé cukry obsažené v nápojích, cukrovinkách a žvýkačkách (fruktóza, manitou, sorbitol, xylitol).

Léky a přípravky na zmírnění nadýmání

Doplňující možnosti ke zmírnění potíží s nadýmáním jsou léky a prostředky proti nadýmání. V lékárně lze volně zakoupit léky ke snižování plynu v trávicím ústrojí s obsahem simetikonu, dále přípravky na ovlivnění mikroflóry střeva (probiotia, prebiotika), nebo další preparáty s obsahem máty peprné (bylinné čaje).

Kdy je nutné vyhledat lékaře?

Návštěvu lékaře neodkládejte při náhle se vyskytující zvýšené plynatosti se zástavou odchodu plynů a stolice, zvláště ve spojení se zvracením, kontrola lékařem je nutná, doprovází-li bolesti břicha teplota, nebo ruší-li bolest oblíbené aktivity dítěte.