Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Onkologická prevence

Pravidla prevence rakoviny prsu:

 1. Dvakrát ročně navštivte svého gynekologa v rámci preventivních prohlídek a jedenkrát ročně vyžadujte screening děložního čípku.
 2. Je známo, že pravidelné mamografické vyšetřování žen od určitého věku může snížit úmrtnost na rakovinu prsu až o 30%. Včas odhalený zhoubný nádor prsu je dobře léčitelný.
 3. Mezi pátým a osmým dnem po menstruaci si najděte 10 minut na samovyšetření prsu.
 4. Pokud je vám více než 45 let, jednou za 2 roky se objednejte na mamografické vyšetření.

Manuál samovyšetření prsu:

 1. Pravidelně každý měsíc: nejlepší je to 5. až 10. den menstruačního cyklu. Pokud menstruaci nemáte, stanovte si prostě jeden den v měsíci.
 2. Prohlédněte se v zrcadle: když zvednete ruce nad hlavou, jsou prsa stejná jako minule?
 3. Všímejte si hlavně: změny tvaru, změny velikosti, změny tvaru bradavky, výtoku z pradavky, změny kůže.
 4. Sáhněte si na ně: nejlépe krouživými pohyby třemi prsty naplocho. Nejdřív zakružte povrchově, potom trošku do hloubky.
 5. Prohmatejte je celé: od podprsenky do podpaží, až ke klíční kosti. Všímejte si nerovností povrchu prsou i bulek uvnitř.
 6. Vyšetřujte je opačnou rukou: u větších prsou začněte polohou vsedě/vestoje a potom si lehněte na bok, změní se rozložení prsní tkáně a bude se vám lépe hmatat.
 7. Pokud nic nenahmatáte: výborně, celou akci zopakujte za měsíc. V případě že, co cokoli nahmatáte, objednejte se ihned ke svému gynekologovi.

V rámci onkologické prevenci již od časného věku a nejen pro dívky dále, ale i pány, důležité informace na webové adrese: www.prsakoule.cz a www.rucenaprsa.cz.